مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5، نبرد چری و دانگ فنگ

رقابت دو کراس‌اوور مدیران خودرو و فردا موتورز

0

 

این روزها به هر گوشه‌ای از بازار خودرو ایران که نگاه کنید، یک کراس‌اوور چینی را می‌بینید. بسته بودن واردات و عطش بازار برای خودروهای جدید سبب شده است تا هم‌اکنون رقابت‌هایی از قبیل مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5 را در بازار خودرو کشورمان شاهد باشیم. هر دو خودرو از کراس‌اوورهای متوسط و مجهز بازار هستند که در این مطلب از تسهیل کار، به بررسی هر دو خودرو خواهیم پرداخت.

آشنایی اولیه با تیگو 7 پرو و فردا T5

تیگو 7 پرو به عنوان نسل دوم چری تیگو 7 شناخته می‌شود که با برند فونیکس در ایران حاضر شده است. این خودرو برخلاف نسل اول خود، بیشتر یک کراس‌اوور لوکس محسوب می‌شود و تاثیر المان‌های اسپرت در آن کمرنگ شده‌اند. پیشرانه تیگو 7 پرو با نسل اول مشترک است اما جعبه دنده آن از نوع دوکلاچه به CVT تغییر یافته است. فونیکس تیگو 7 پرو را می‌توان نسخه‌ای کوچکتر و ارزان‌تر از تیگو 8 قلمداد کرد.

نمای جانبی تیگو 7 پرو

در سوی دیگر این مقایسه فردا T5 قرار دارد که در سرزمین اصلی با نام دانگ فنگ T5 شناخته می‌شود. این خودرو یکی از محصولات جدید خودروسازی فردا است که جایگزین فردا SX6 ناکام در سبد محصولات این شرکت خواهد شد. فردا T5 یک کراس‌اوور خانوادگی است و برای سواری‌های بدون دردسر طراحی و تولید شده است. نسخه اسپرت این خودرو با نام لاماری ایما نیز از سوی آرین پارس موتور به بازار ایران عرضه شده است.

مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5 از نظر طراحی

در مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5، با دو مفهوم طراحی متفاوت مواجه هستیم. علاوه برآن تیگو 7 پرو خودرویی جدیدتر است و زبان طراحی بروزتری دارد. به همین دلیل خریداران تیگو 7 پرو و فردا T5، مشتریانی با دو سبک خرید متفاوت خواهند بود.

طراحی خارجی

در مقدمه مطلب اشاره کردیم که تیگو 7 پرو نسخه کوچک شده و ارزان‌تری از تیگو 8 به شمار می‌رود. شباهت این کراس‌اوور با برادر بزرگترش سبب شده تا تیگو 7 پرو بزرگتر از آن‌چه هست، به نظر برسد.

نمای عقب فردا T5

در سوی دیگر فردا T5 از سال 2018 در بازار چین حضور دارد. این خودرو ظاهری به دور از حاشیه دارد و اثری از المان‌های تهاجمی یا ماجراجویانه را در ظاهر آن نمی‌بینیم. از آن‌جایی که فردا T5 و فردا SX5 هر دو محصولاتی از دانگ فنگ هستند، شباهت چهره آن‌ها به یکدیگر موجب شده است تا زبان طراحی محصولات فردا موتورز در ایران مشترک به نظر برسد. با این حال تیگو 7 پرو در زمینه طراحی ظاهری بیشتر از فردا T5 جلب نظر می‌کند.

طراحی داخلی

نمای داخلی تیگو 7 پرو نسخه بهینه شده از کابین نسل اول محسوب می‌شود. مجموعه نشانگرها به صورت دیجیتال هستند و صفحه نمایش سیستم سرگرمی نیز به صورت جداگانه از داشبورد قرار گرفته است. برخلاف بسیاری از کراس‌اوورهای همرده، این دو صفه نمایش به یکدیگر متصل نیستند. طراحان چری تا حد امکان دکمه‌های فیزیکی را حذف کرده‌اند، بنابراین راننده باید خود را به استفاده از کنترلرهای لمسی عادت دهد.

کابین تیگو 7 پرو

کابین فردا T5 برخلاف ظاهر خارجی بدون هیجان، بسیار زیبا و جالب طراحی شده است. صفحه نمایش سیستم سرگرمی در این خودرو به صورت عمودی نصب شده است و بیننده را به یاد خودروهای الکتریکی می‌اندازد. برخلاف تیگو 7 پرو تعدادی دکمه فیزیکی در کابین T5 لحاظ شده‌اند که کار کردن با آن‌ها راحت‌تر از دکمه‌های لمسی خواهد بود. همچنین قسمت میانی داشبورد فردا T5 به سبک خودروهای آمریکایی کلاسیک، اندکی به سمت راننده متمایل شده است. در بخش مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5 از نظر طراحی داخلی، امتیاز برتری به کراس‌اوور فردا موتورز تعلق می‌گیرد.

کابین فردا T5

مقایسه مشخصات فنی تیگو 7 پرو و فردا T5

در قسمت قبل دیدیم که مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5 از نظر طراحی ظاهری به نتیجه برابری رسید. به نظر می‌رسد این رقابت در بخش مشخصات فنی نیز برنده‌ای نداشته باشد، چرا که هر دو خودرو از مشخصات فنی مشابهی برخوردار هستند.

جدول مقایسه مشخصات فنی تیگو 7 پرو و فردا T5

خودرو تیگو 7 پرو فردا T5
موتور 1.5 لیتری چهارسیلندر توربوشارژر 1.5لیتری چهارسیلندر توربوشارژر
حداکثر قدرت ۱۵۶ اسب بخار ۱۵۶ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۲۳۰ نیوتون.متر ۲۳۰ نیوتون.متر
جعبه دنده اتوماتیک CVT شش سرعته اتوماتیک
حداکثر سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت 160 کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی ۶.۸ لیتر در هر صد کیلومتر 7.4 لیتر در هر صد کیلومتر

 

مقایسه امکانات تیگو 7 پرو و فردا T5

هر دو خودرو حاضر در این مقایسه یعنی تیگو 7 پرو و فردا T5 از نظر امکانات و آپشن‌ها به خوبی مجهز هستند. برای بررسی اینکه کدام کراس‌اوور تجهیزات بیشتری دارد، باید لیست این تجهیزات را مورد بررسی قرار دهیم.

امکانات تیگو 7 پرو عبارتند از: کروز کنترل، کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل پایداری و کنترل کشش، سنسور پارک جلو و عقب، سنسور فشار باد تایرها، رادار نقطه کور، اتولایت، دی‌لایت، نورپردازی کابین، سیستم صوتی به همراه نمایشگر، شارژر موبایل، دوربین عقب، دوربین جانبی، دوربین 360 درجه، سیستم ورود و استارت بدون کلید، گرمکن صندلی‌های جلو، سقف پانوراما و سانروف.

نمای عقب تیگو 7 پرو

در سوی دیگر فردا T5 به این امکانات مجهز است: کروز کنترل، کنترل ایستایی در سربالایی و سرازیری، کنترل پایداری و کنترل کشش، سنسور پارک عقب و جلو، سنسور فشار باد تایرها، رادار نقطه کور، رادار تغییر خط، اتوهلد، دی لایت و اتولایت، سیستم صوتی به همراه نمایشگر، دوربین ثبت وقایع، سیستم تهویه اتوماتیک و سقف پانوراما به همراه سانروف.

قیمت و جمع‌بندی

هر دو خودرو حاضر در مقایسه تیگو 7 پرو و فردا T5 در زمان نگارش این مقاله یعنی تیرماه 1401، با قیمتی در محدوده یک میلیارد و 200 میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رسند. البته تیگو 7 پرو قدری گران‌تر است و برای خرید آن باید حدود 50 میلیون تومان بودجه بیشتری را هزینه کنید. از سوی دیگر امکانات رفاهی فردا T5 در مقایسه با تیگو 7 پرو تنوع بیشتری دارند و در برابر وجه پرداختی مشتری، ارزش خرید بیشتری را برای محصول ایجاد می‌کنند.

نمای جلو فردا T5

البته نباید از یاد برد که مدیران خودرو تیگو 7 پرو را به صورت اعتباری و با اقساط بلندمدت می‌فروشد. از سوی دیگر شبکه خدمات پس از فروش مدیران خودرو نیز در سراسر کشور گسترده است. به همین دلیل برای مشتریانی که در شهرهای کوچک و متوسط یا مراکز استان‌ها زندگی می‌کنند، خرید تیگو 7 پرو با عدم اطمینان کمتری همراه خواهد بود. این در حالی است که مشتریان ساکن شهرهای بزرگ، فردا T5 را انتخاب مطلوبی قلمداد خواهند کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.