چگونه بلوتوث تلفن همراه خود را به ماشین وصل کنیم؟

0

بلوتوث یک فناوری بی‌سیم است که امکان ارتباط بین دو گجت و ایجاد یک شبکه کوچک محلی ایمن را فراهم می‌کند، از این فناوری برای اتصال بین ابزارهایی مثل تلفن همراه هوشمند با اتومبیل، هدست و هندزفری استفاده می‌شود. ممکن است شما روی تلفن همراه خود گنجینه‌ای از موسیقی‌های مختلف داشته باشید که دوست داشته باشید از طریق وصل کردن بلوتوث به ماشین آن‌ها را بشنوید، در این مطلب چند روش ساده برای اتصال بلوتوث تلفن همراه به ماشین را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

وصل کردن بلوتوث به ماشین به چه صورت انجام می‌شود؟

فرآیند راه اندازی شبکه بلوتوث و ارتباط دو دستگاه به یکدیگر را «اتصال» یا «جفت شدن» می‌گویند. امکان برقراری ارتباط یک دستگاه با چندین دستگاه هم توسط ابزارها و تکنولوژی‌های مختلف وجود دارد، اما شناخته شده‌‌ترین اتصال امن و منحصر به فرد برای دو دستگاه خاص توسط بلوتوث بوده که این روزها بسیار مرسوم شده است. برای وصل کردن بلوتوث به ماشین شما، باید این دو دستگاه با یکدیگر سازگار باشند.

بیشتر گجت‌ها به ویژه آن‌هایی که برای ارتباطات طراحی شده‌اند مجهز به بلوتوث هستند تا امکان اتصال بی‌سیم و یکپارچه دستگاه با دیگر گجت‌ها را داشته باشد. این ویژگی در نسل جدید اتوموبیل‌ها هم طراحی شده و معمولا برای اتصال با تلفن همراه هوشمند و پخش موسیقی از طریق دستگاه پخش خودرو یا اتصال برای پاسخگویی به تماس‌های تلفنی بدون نیاز به هندزفری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای وصل کردن بلوتوث به ماشین و ارتباط بدون نیاز به هندزفری باید برخی امکانات را در اختیار داشته باشید.

  • یک تلفن همراه مجهز به بلوتوث
  • یک پخش یا سیستم صوتی خودرو مجهز به بلوتوث
  • شماره پین سیستم پخش یا صوتی شما

مراحل اتصال تلفن همراه به بلوتوث کدام است؟

برای وصل کردن بلوتوث به ماشین باید مراحل زیر را انجام دهید:

1. بررسی اینکه خودرو شما بلوتوث دارد یا خیر، اگر پاسخ مثبت بود بلوتوث خود را روشن کنید.

روند اتصال تلفن همراه هوشمند با سیستم صوتی اتومبیل بسته به نوع تلفن و تنظیمات خودرو متفاوت است، اما اغلب مراحل و روال کار بدون در نظر گرفتن نوع خودرو و تلفن مشابه است. پیش از هر چیز باید اطمینان حاصل کنید با ابزارهای مناسبی کار می‌کنید که قابلیت مورد نظر شما را دارا باشند.

2. این روزها اغلب تلفن‌های همراه بلوتوث دارند، اما باز هم اول بررسی کنید.

قدم دوم برای وصل کردن بلوتوث به ماشین بررسی این نکته است که تلفن شما واقعا بلوتوث داشته باشد. در این مرحله می‌توانید بعد از روشن کردن تلفن همراه خود به منوی آن مراجعه کنید و ببینید بلوتوث دارد یا خیر. همچنین می‌توانید دفترچه راهنمای تلفن خود را مطالعه کنید و بررسی کنید آیا بلوتوث دارد و برای فعال کردن آن چه کاری باید انجام دهید. نماد متداول شناسایی بلوتوث در جهان «B» است؛ این نماد در هر وضعیت و مکانی از تلفن همراه دیده شود، احتمالا آن سیستم مجهز به بلوتوث است.

3. اتصال از طریق سیستم تنظیمات تلفن همراه و سیستم صوتی خودرو.

برخی از وسایل نقلیه دکمه‌ای دارند که با لمس آن فرآیند جفت شدن دو دستگاه فعال می‌شود و برخی هم به شما این امکان را می‌دهد که دستور اتصال دو دستگاه را با یک فرمان صوتی صادر کنید. برخی هم فرآیند پیچیده‌تری دارند و باید به منوی اصلی سیستم صوتی خودرو مراجعه کنید و سپس آن را برای تلفن همراه شناسایی کنید. اگر دکمه اتصال بلوتوث را پیدا نکردید و امکان ارسال دستور صوتی وجود ندارد، ممکن است لازم باشد کتابچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا بفهمید دقیقا چگونه سیستم صوتی خودرو را به تلفن همراه خود متصل کنید. گاهی وارد کردن یک شماره پین زمینه اتصال دو دستگاه را فراهم می‌کند.

4. برای یافتن بلوتوث خودرو در تلفن همراه خود سرچ کنید یا تلفن همراه خود را قابل شناسایی کنید.

بعد از فعال کردن بلوتوث تلفن همراه خود و باید آن را برای دیگر دستگاه‌ها قابل شناسایی کنید، برای این کار باید گزینه «قابل شناسایی دستگاه» و پس از آن «جستجوی دستگاه‌ها» را فعال کنید.

در مرحله نخست بلوتوث دستگاه شما برای خودرو قابل شناسایی می‌شود و در مرحله دوم از طریق جستجو بلوتوث‌های فعال اطراف، تلفن خود را مشاهده می‌کنید و با کلیک روی بلوتوث خودرو اتصال برقرار می‌شود. بلوتوث هر دو دستگاه باید روشن و قابل شناسایی باشند، در غیر اینصورت اتصال صورت نخواهد گرفت. بلوتوث سیستم صوتی تلفن شما ممکن است از نظر جزئیات کمی متفاوت باشد اما روال کلی کار یکی است. حتی اگر تلفن همراه شما بلوتوث نداشته باشد، باز هم راه‌هایی برای اتصال تلفن همراه شما به اتومبیل مثل استفاده از کابل وجود دارد.

سایر راهکارهای اتصال تلفن همراه به ماشین بدون بلوتوث کدام است؟

اتصال با کابل AUX

این روش بسیار ساده، جایگزین وصل کردن بلوتوث به ماشین است، یک کابل AUX که از یک طرف قابلیت اتصال به تلفن همراه شما را داشته باشد و از سمت دیگر آن قابل اتصال به ضبط اتومبیل را داشته باشد، بخرید و به‌راحتی بین دو دستگاه اتصال برقرار کنید. این روش برای پخش موسیقی عالی است. پس از اتصال در منوی خودرو گزینه AUX را فعال کنید و موسیقی دلخواه خود را پخش کنید.

اتصال با کابل شارژر

کابل شارژ همان کابل USB مشهور خودمان است. برخی از ضبط خودروها پس از اتصال تلفن به خودرو آن را به شکل حافظه اکسترنال می‌خوانند، انگار یک فلش به ماشین وصل کرده‌اید! به این ترتیب اتصال برقرار می‌شود؛ اگر این اتفاق نیفتاد می‌توانید به کمک کابل OTG موسیقی‌ها را به فلش منتقل کنید و موسیقی را پخش کنید.

اتصال با رادیو

«FM Radio Transmitter» دستگاهی است که از طریق خرید آن می‌توانید بدون بلوتوث بین تلفن همراه و خودرو ارتباط برقرار کنید، اما هزینه آن گران است. آهنگ مورد نظر شما از طریق این دستگاه به صورت امواج رادیویی به ضبط ماشین منتقل شده و پخش می‌شود. اتصال این دستگاه با خودرو از طریق جا فندکی انجام می‌شود.

وقتی بلوتوث هست این روش‌ها غیرکاربردی و وقت‌گیر به نظر می‌رسد، اما زمانیکه به هر دلیلی بلوتوث مختل شده یا در دسترس نیست می‌توانید از این‌ها هم استفاده کنید.

چرا وصل کردن بلوتوث به ماشین درست انجام نمی‌شود؟

اگر تمامی مراحل اتصال با بلوتوث را درست انجام داده باشید، باید اتصال تلفن همراه و خودرو شما انجام شده باشد. در این مرحله پیام اتصال دو دستگاه روی مانیتور خودرو و تلفن همراه شما ثبت می‌شود. اگر این اتفاق صورت نگرفت، احتمالا یکی از مراحل را درست انجام نداده‌اید. تمامی مراحل ذکر شده در بالا را با دقت از ابتدا تکرار کنید. از آنجایی که اتصال برخی از سیستم‌ها به رمز مجهز هستند، دقت کنید رمز خود را درست وارد کرده باشید؛ اگر اتصال برقرار نمی‌شود با تکرار وارد کردن رمز عبور می‌توانید اتصال را برقرار کنید.

گاهی، خودرو یا تلفن همراه بلوتوث یکدیگر را شناسایی نمی‌کنند. با تکرار جستجو می‌توانید دستگاه مدنظر خود را پیدا کنید و اتصال بین آن‌ها را برقرار کنید.

پس از اتصال بلوتوث تلفن همراه خود و ماشین می‌توانید از طریق پخش یک موسیقی یا تماس با یک شماره تلفن اتصال موفق بین این دو را تست کنید.

چگونه بدون نیاز در دست گرفتن تلفن همراه به تماس‌های خود پاسخ دهید؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای وصل کردن بلوتوث به ماشین پاسخگویی تماس‌ها بدون نیاز به دردست گرفتن تلفن همراه یا استفاده از هندزفری است، که تاثیر بسیاری روی تمرکز راننده و کاهش آمار تصادفات دارد.

برخی از ماشین‌ها یک دکمه دارند که برای فعال کردن تمام قابلیت‌های کنترل صدا در سیستم صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین دکمه برای بالا و پایین بردن صدای سیستم پخش هم استفاده می‌شود. برخی ماشین‌ها هم برای پاسخگویی به تماس‌های تلفنی و قطع آن‌ها دکمه جداگانه‌ای دارند.

پس از فشردن دکمه پاسخگویی می‌توانید از طریق تنظیمات، صدای تلفن را در اتاق ماشین بالا و پایین ببرید و با دکمه‌های مشخص شده تماس را برقرار یا قطع کنید.

خودروهایی که مجهز به سیستم بلوتوث هستند معمولا کمی گران‌تر از سایر خودروها هستند اما قابلیت وصل کردن بلوتوث به ماشین با توجه به کاهش آمار تصادفات و کاربرد ساده ارزش پرداخت هزینه اضافه را دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.