زمان تعویض لاستیک خودرو و افزایش طول عمر لاستیک‌ها

0

عمر لاستیک خودرو بسته به کیفیت آن و شیوه‌ای که راننده از این کالای مصرفی خودرو استفاده می‌کند، متغیر است. بنابراین نمی‌توان قانون خاصی برای زمان تعویض لاستیک خودرو وضع کرد، معمولا بعد از حدود 5 سال باید مرتب لاستیک خود را چک کنید و در صورت تغییر در ظاهر و عملکرد، آن را سریعا تعویض کنید.

برخی افراد فریب ظاهر مستحکم لاستیک را می‌خورند، اما حقیقت این است که لاستیک تاریخ انقضا دارد و پس از آن، مواد اولیه شیمیایی از بین رفته و مستعد بروز فاجعه می‌شود. این مطلب را تا آخر دنبال کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد زمان تعویض لاستیک و راهکارهای افزایش طول عمر آن بدست آورید.

چرا لاستیک فرسوده می‌شود و مهم‌ترین دلیل این فرسودگی چیست؟

لاستیک کهنه شروع به ترک خوردن می‌کند و با از دست دادن خاصیت ارتجاعی خود، آماده پنچر شدن و از بین رفتن می‌شود. برخی معتقد هستند از بین رفتن شیارهای روی لاستیک که در اصطلاح «عاج از تو» نامیده می‌شود، مهم‌ترین نشانه پایان عمر یک لاستیک است؛ اما حقیقت این است که خیلی پیش از این مرحله، طول عمر یک لاستیک به اتمام می‌رسد. حرارت بالا و نگهداری غیر اصولی می‌تواند طول عمر یک لاستیک را کاهش دهد. ترکیبات شیمیایی موجود در لاستیک کمک می‌کند، تایرها دیرتر خراب شوند، اما به هر حال آن هم مثل هر چیز دیگری در این دنیا عمری دارد.

تعویض لاستیک خودرو بهتر است به صورت هم‌زمان انجام شود تا همه لاستیک‌ها هم سطح باشند، در غیر اینصورت ممکن است روی عملکرد کلی موتور و سایر قسمت‌های ماشین تاثیر منفی داشته باشد.

در صورتی‌که امکان تعویض هم‌زمان چهار لاستیک را ندارید، بهتر است آن‌ها را دو به دو تعویض کنید؛ به نحوی‌که لاستیک‌های جلو باهم و لاستیک‌های عقب هم هم‌زمان تعویض شوند.

بهترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو کدام است؟

زمان تعویض لاستیک خودرو

برخی از کارشناسان مطرح جهان طول عمر یک لاستیک با کیفیت را 5 تا 6 سال تخمین زده‌اند، اما باز هم بسته به نوع مواد اولیه و شیوه استفاده از خودرو عمر آن‌ها متغیر است.

بهتر است هر 5 سال یک‌بار لاستیک خود را بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری آن تعویض کنید، اگر بیش از 10 سال از عمر لاستیک شما می‌گذرد، همین الان نسبت به تعویض آن اقدام کنید. برخی کارشناسان معتقد هستند با رعایت نکات حفظ و نگهداری و خرید یک لاستیک با کیفیت می‌توان برای مدت 10 سال هم از آن استفاده کرد. البته لاستیک‌ها باید به صورت دوره‌ای توسط تعمیرکار متخصص بررسی شوند تا از سلامت آن اطمینان حاصل شود.

ترکیدن لاستیک فرسوده و چپ شدن وسیله نقلیه در حال حرکت، فاجعه‌ای است که با بی‌توجهی به طول عمر یک لاستیک ممکن است رخ دهد. بسیاری از تصادفات سنگین رانندگی به دلیل همین موضوع رخ داده است. بنابراین اگر از آن گروه از آدم‌هایی هستید که به وضعیت لاستیک خودرو خود اهمیتی نمی‌دهید، وقت آن رسیده که در تصمیم خود تجدید نظر کنید، چرا که این بی‌توجهی ممکن است به از دست دادن جان شما و عزیزانتان منجر شود.

چه راهکارهایی برای افزایش طول عمر مفید یک لاستیک وجود دارد؟

برای اینکه زمان تعویض لاستیک خودرو خود را به تاخیر بیندازید، راهکارهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.زمان تعویض لاستیک خودرو

فشار باد لاستیک یکی از عواملی است که باید به آن دقت کنید، هر خودرو بسته به وزن، قدرت و ساختاری که دارد یک فشار باد لاستیک استاندارد دارد. با مطالعه دفترچه راهنمای خودرو میزان استاندارد را پیدا کنید و دقت داشته باشید که لاستیک‌های شما همواره فشار باد مناسبی داشته باشند. این راهکار ساده و کم‌خرج می‌تواند طول عمر لاستیک‌های شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

چرخ‌ها باید تنظیم باشند تا به اصطلاح لاستیک سایی نداشته باشند، زاویه مناسب و قرار گرفتن چرخ خودرو در محور درست، کمک می‌کند لاستیک عملکرد مطلوب‌تری داشته و طول عمر آن افزایش پیدا کند.

نکته آخر هم استفاده درست از خودرو است. وزن ماشین شما نباید از سطح استاندارد بالاتر برود؛ حمل بار یا مسافر بیش از اندازه‌ای که خودرو برای آن طراحی شده طول عمر لاستیک‌ها را کاهش می‌دهد.

بعضی افراد تعجب می‌کنند که چرا لاستیک خودروهایی که مدت طولانی در پارکینگ یا هر محل دیگری بدون حرکت باقی می‌مانند، زودتر از ماشین‌های درحال حرکت فرسوده می‌شوند؛ دلیل این امر آن است که ثابت ماندن لاستیک فشار روی بعضی از قسمت‌های آن را بالا می‌برد و باعث فرسودگی و خراب شدن آن‌ها می‌شود. اجازه ندهید خودرو شما برای مدت خیلی طولانی بدون حرکت بماند.

طول عمر یک لاستیک چطور مشخص می‌شود؟

زمان تعویض لاستیک خودرو

برای تعیین زمان تعویض لاستیک، قبل از هر چیزی باید دقیقا بدانید چقدر از عمر لاستیک شما گذشته است. معمولا یک کد چهار رقمی روی همه لاستیک‌ها وجود دارد که دو رقم آخر آن نشان دهنده سال تولید آن محصول است. این یک کد استاندارد است که مخصوص برند خاصی نیست و روی همه لاستیک‌ها قابل مشاهده هستند.

هنگام خرید لاستیک هم باید به تاریخ تولید آن دقت کنید، به ویژه در ایران بسیاری از لاستیک‌های وارداتی ممکن است سال‌ها داخل انبارها مانده باشند و عمر مفید آن‌ها به اتمام رسیده باشد؛ پس به تاریخ درج شده روی لاستیک دقت کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

بسیاری از لاستیک‌ها، ظاهر نو و بسیار مناسبی دارند اما عمر مفید آن‌ها به سر آمده و پس از نصب روی خودرو به سرعت فرسوده شده و باید تعویض شوند. شرایط آب و هوایی هم روی طول عمر یک لاستیک تاثیر گذار هستند، در مناطق مرطوب لاستیک‌ها زودتر خراب می‌شوند.

نشانه‌های فرسودگی لاستیک خودرو کدام‌ها هستند؟

اولین راهکار تشخیص فرسودگی لاستیک خودرو که قبلا هم به آن اشاره شد، نگاه کردن به تاریخ تولید آن است که با یک کد چهار رقمی روی آن نوشته شده است؛ از دیگر نشانه‌های فرسودگی لاستیک می‌توان به شکل گیری برجستگی‌هایی روی آن اشاره کرد. این برآمدگی‌ها با چشم قابل مشاهده هستند و نشان می‌دهند زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است. نشانه بعدی شکل گیری شیار و شکاف روی لاستیک است، که می‌توان آن‌ها را در جداره‌های لاستیک مشاهده کرد.

همچنین اگر موقع حرکت در فرمان خودرو لرزش احساس می‌کنید، می‌تواند نشان دهنده پایان عمر لاستیک شما باشد. البته این لرزش می‌تواند به دلیل عوامل دیگری هم شکل گرفته باشد، اما فرسودگی لاستیک یکی از مشهورترین علل این اختلال در عملکرد ماشین است.

یک متخصص حرفه‌ای با بررسی بالانس بودن لاستیک‌ها و نبود مشکل در کمک فنرها، می‌تواند تشخیص دهد که باید لاستیک ماشین را تعویض کنید یا اشکال از جای دیگری است.

دلایل اصلی نیاز به تعویض لاستیک خودرو کدام است؟

زمان تعویض لاستیک خودرو

رانندگی غیر حرفه‌ای با سرعت بالا و ترمزهای ناگهانی می‌تواند باعث فرسودگی لاستیک شود؛ همچنین جاده‌های نامناسب و پر از دست انداز طول عمر مفید یک لاستیک را کاهش می‌دهند. شرایط آب و هوایی نامناسب، تنظیم نبودن باد خودرو و تنظیمات اشتباه خودرو هم می‌توانند باعث از بین رفتن لاستیک‌ها شوند.

فراموش نکنید اگر تمام شرایط حفظ و نگهداری لاستیک یک خودرو را هم رعایت کنید، باز هم هر لاستیک عمر مشخصی دارد و این امکان وجود دارد که فرسوده شود. تعویض لاستیک خودرو در زمان مناسب می‌تواند به افزایش طول عمر مفید خودرو کمک کند.

اگر زمان تعویض لاستیک را به تعویق بیندازید ممکن است هزینه‌های بیشتری را به شما تحمیل کند. هنگام تعویض لاستیک نکات ایمنی را حتما رعایت کنید و ضمن استفاده از جک استاندارد با رعایت نکات ایمنی لاستیک را جایگزین کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.