صفر تا صد دریافت معاینه فنی

0

معاینه فنی خودرو به مجموعه‌ای از بررسی‌ها گفته می‌شود که براساس آن میزان سلامت خودرو و میزان گازهای آلاینده خروجی از اگزوز مشخص می‌شوند. انجام معاینه فنی موجب می‌شود تا وسایل نقلیه ناایمن و آلوده اجازه تردد در جاده‌های کشور را نداشته باشند. انجام معاینه فنی در کشورمان نیز مدتی است که به قانون تبدیل شده و کارت معاینه فنی یکی از مدارک لازم هر خودرو تلقی می‌شود.

آن‌چه در این مطلب از «مجله خودرو تسهیل کار» خواهید خواند، بررسی کامل و دقیق مراحل دریافت معاینه فنی برای خودروها است.

نگاهی به تاریخچه و قوانین معاینه فنی خودرو

نخستین بار در تاریخ، کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی قوانین حوزه معاینه فنی را به دنیا معرفی کردند. حضور خودروها در بازار کشورهای پیشرفته تنها با شرط دریافت معاینه فنی امکان‌پذیر است. همچنین در برخی کشورها همچون آلمان، مراکزی برای تست ایمنی و کارایی خودروهای دست دوم وجود دارد که بدون تاییدیه آن‌ها، فروش خودرو ممکن نخواهد بود.

بعد از اجباری شدن معاینه فنی در کشورهای پیشرفته، سایر ممالک نیز به پیروی از آن‌ها قوانین حوزه بررسی فنی خودروها را تدوین و اجرایی کردند. در کشورمان نیز از اوایل دهه 1380 خورشیدی این مساله اجرایی شده است و خودروهای با عمر بیش از پنج سال، ملزم به دریافت برگه معاینه فنی هستند. همچنین خودروهای فعال در ناوگان حمل و نقل عمومی با سن بیش از دو سال نیاز به دریافت معاینه فنی خواهند داشت.

مراحل دریافت معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو

فرآیند دریافت معاینه فنی نسبتا ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد. با این حال تغییرات مختلف قوانین طی سالیان اخیر ممکن است موجب سردرگمی برخی رانندگان شود. در ادامه مراحل دریافت معاینه فنی را قدم به قدم توصیف خواهیم کرد تا راهنمای مناسبی برای مراجعه‌کنندگان به مراکز معاینه فنی ارائه شود.

مرحله اول، پرداخت هزینه و ثبت مشخصات خودرو و مالک

هنگام ورود به مراکز معاینه فنی، از شما خواسته می‌شود تا اتومبیل خود را در فاصله مناسبی از دوربین‌های ثبت مشخصات متوقف کنید تا اطلاعات خودرو در سامانه جامع معاینه فنی ثبت شود. همچنین شما باید با مراجعه به باجه پذیرش معاینه فنی، کارت خودرو را برای درج مشخصات اتومبیل در سامانه ارائه دهید و وجه اعلام شده بابت انجام آزمون معاینه فنی را نیز پرداخت کنید. مبلغ درخواست شده برای انجام معاینه فنی به صورت سالیانه تعیین می‌شود و نرخ انجام معاینه فنی برای خودروهای بنزینی و دوگانه‌سوز متفاوت است.

مرحله دوم، بررسی ظاهری خودرو

هنگامی که اطلاعات خودرو شما ثبت شد، مسئولان مرکز معاینه فنی خودرو شما را از نظر ظاهری مورد بررسی قرار می‌دهند. مرسوم‌ترین بررسی ظاهری خودرو به شیشه‌ها مربوط می‌شود، چرا که استفاده از برچسب‌های مات قواعد مشخصی دارد و در صورتی که شیشه‌های اتومبیل از حد مشخصی تیره‌تر باشند، امکان دریافت معاینه فنی وجود ندارد. استفاده از لوازم گازسوز غیرمجاز و استفاده از قطعات ظاهری غیرمجاز نیز ممکن است مانع از دریافت معاینه فنی شوند.

مرحله سوم، بررسی سیستم روشنایی

معاینه فنی خودرو
تست سیستم روشنایی خودرو

در صورتی که اتومبیل شما از مرحله بازرسی ظاهری با موفقیت عبور کند، متخصصان مرکز معاینه فنی از شما خواهند خواست تا چراغ‌های اتومبیل را به ترتیب روشن کنید. در صورتی که یکی از چراغ‌ها سوخته یا کم‌نور باشند، اتومبیل شما در معاینه فنی مردود خواهد شد.

مرحله چهارم، تست لرزشی چرخ‌ها

در این مرحله اتومبیل شما روی دستگاه مخصوصی قرار می‌گیرد تا میزان انحراف چرخ‌ها و کارایی سیستم تعلیق مورد بررسی قرار گیرد. خودروهایی که انحراف بیش از هفت متر به ازای یک کیلومتر داشته باشند، در این تست مردود خواهند شد.

مرحله پنجم، آزمون کمک فنرها و سیستم تعلیق

مرحله بعدی پس از تست لرزش، تست کمک فنرها و سیستم تعلیق خودرو است. در این مرحله ارتعاشات مختلفی به کمک‌ فنرها و سیستم تعلیق خودرو در جلو و عقب اعمال می‌شود و در صورتی که سیستم تعلیق و فنربندی اتومبیل شما بتواند این لرزش‌ها را به خوبی جذب کند، در تست پذیرفته خواهد شد.

مرحله ششم، تست ترمزها

پس از تست کمک‌فنرها، نوبت به بررسی سیستم ترمز خودرو می‌رسد. در این قسمت چرخ‌های خودرو روی غلتک‌های متحرک قرار می‌گیرند و پس از رسیدن به سرعت مشخصی، بایستی ترمز را تا انتها فشار دهید. تست ترمز در خصوص ترمزهای عقب و جلو خودرو انجام می‌شود تا از عملکرد صحیح ترمزهای هر چهارچرخ اطمینان حاصل شود.

مرحله هفتم، تست گازهای خروجی از اگزوز

تست گازهای خروجی از اگزوز
معاینه فنی خودرو

به طور معمول مراحل چهارم، پنجم و ششم معاینه فنی در قالب یک تست فشرده انجام می‌شوند و پس از آن اتومبیل شما وارد مرحله بعدی یعنی سنجش گازهای آلاینده خواهد شد. هنگامی که اتومبیل شما در این بخش قرار می‌گیرد، ابزار سنجش گازهای آلاینده در اگزوز خودرو قرار می‌گیرد تا انواع گازهای خروجی از اگزوز و درصد هرکدام از آن‌ها شناسایی شوند. در صورتی که اتومبیل بتواند حداقل استاندارد مربوط به آلایندگی را رعایت کند، در آزمون قبول شده است.

مرحله هشتم، دریافت تاییدیه معاینه فنی خودرو

اگر تمامی مراحل قبلی را با موفقیت سپری کنید، از شما خواسته می‌شود تا خودرو را به بیرون از مرکز معاینه فنی هدایت کنید و منتظر صدور برگه معاینه فنی خودرو باشید. کارت معاینه فنی یکسال اعتبار دارد و شما می‌توانید تا یک‌سال پس از دریافت این برگه، بدون مشکل در جاده‌ها و خیابان‌های کشور تردد کنید.

اگر در معاینه فنی خودرو مردود شدم، چه کنم؟

در صورتی که اتومبیل شما در آزمون معاینه فنی مردود شود، مبلغی بابت جریمه از شما اخذ خواهد شد و لیست ایرادات خودرو نیز به شما ارائه می‌شود. در صورتی که تا 15 روز پس از مردودی اولیه بتوانید ایرادات خودرو را برطرف کنید، قادر خواهید بود بدون دریافت نوبت مجدد دوباره به مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. در غیر این صورت نوبت شما ابطال می‌شود و بایستی یکبار دیگر هزینه معاینه فنی را به طور کامل بپردازید.

کلام آخر

مراحل معاینه فنی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، به صورت نوبتی انجام می‌شوند و ترتیب اجرای آن‌ها در مراکز مختلف یکسان نیست. از این رو ممکن است با رویه متفاوتی در مراکز گوناگون آزمون فنی مواجه شوید.

اگر سابقه تملک خودرو در طول یک دهه گذشته را داشته باشید، حتما به خاطر دارید که در گذشته برچسبی نیز به همراه کارت معاینه فنی در اختیار رانندگان قرار می‌گرفت تا آن را روی شیشه جلو خودرو نصب کنند. اکنون این برچسب از فرآیند اخذ معاینه فنی حذف شده و تمامی مراحل به صورت هوشمند انجام می‌شوند.

اطلاعات خودروهایی که برای دریافت معاینه فنی مراجعه می‌کنند، در سایت سیمفا یا سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران ثبت می‌شوند. همچنین اطلاعات تمامی مراکز معاینه فنی به همراه ساعات کاری در این سامانه درج شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.