راه های افزایش طول عمر باتری ماشین

0

باتری خودرو یکی از قطعات حیاتی هر وسیله نقلیه است و به دلیل نقش ویژه‌ای که در عملکرد خودرو دارد، از آن به عنوان قلب الکتریکی خودرو یاد می‌شود. بر همین اساس طول عمر باتری هر خودرویی، فاکتوری مهم برای آن نیز به حساب می‌آید؛ از این‌رو بسیاری از رانندگان تمایل دارند تا با رعایت نکاتی طول عمر باتری ماشین خود را افزایش دهند.

در این مقاله از سری مقالات «مجله تسهیل کار» به بررسی انواع روش‌های افزایش طول عمر باتری ماشین پرداخته‌ایم؛ لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به باتری خودرو

وظیفه اصلی باتری، تأمین برق لازم برای ایجاد جرقه احتراق و درنهایت روشن کردن خودرو است. با این وجود تنها وظیفه باتری معطوف به این مورد نیست و در حالت کلی سلامت باتری تأثیر قابل توجهی بر عملکرد سایر اجزای مرتبط نظیر دینام و استارت دارد؛ در این بین باید توجه داشت که طول عمر باتری خودرو نامحدود نیست و هر باتری بسته به نوع آن در محدوده زمانی معینی عمر می‌کند.

گاهی اوقات خرابی باطری به یک‌باره رخ می‌دهد و در برخی موارد نیز ممکن است به مرور اتفاق بیفتد. در هر صورت نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان با مشاهده آن‌ها به عدم کارکرد صحیح باتری پی برد و پیش از خرابی کامل، آن را تعویض کرد. تعویض به موقع باتری آسیب‌دیده نقش مهمی در حفظ سلامت خودرو دارد و شما را از هزینه‌های جانبی در آینده محفوظ می‌دارد.

انواع باتری خودرو

نگهداری از باتری خودرو
انواع باتری خودرو

دو نوع کلی از باتری خودرو در بازار وجود دارد که بین عامه مردم به تر و خشک معروف هستند. باتری‌های تر یا باتری‌های اسیدی نوع قدیمی باتری خودرو هستند که معمولا به صورت پیش‌فرض توسط برخی از شرکت‌های سازنده بر روی خودروهای اقتصادی نصب می‌شوند و قیمت کمتری دارند. بر روی این باتری‌ها پیچ‌هایی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان به صفحات باتری دسترسی داشت. این نوع از باتری‌ها به مراقبت در طول سرویس‌های دوره‌ای نیاز دارند و می‌بایست با افزودن آب باتری یا آب اسید از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

نوع دیگری از باتری‌ها نیز در بازار وجود دارد که به باتری خشک یا باتری اتمی معروفند. این باتری‌ ها نیاز به سرویس دوره‌ای ندارند و تنها از طریق مشاهده وضعیت ظاهری آن‌ها می‌توان در مورد سلامت باتری خودرو یا عدم سلامت آن اطلاع حاصل کرد. این نوع از باتری ها نسبت به نمونه‌های تر عمر بیشتری دارد و از کیفیت ساخت بیشتری نیز بهره می‌برتد، به همین دلیل اکثر مشتریان ترجیح می‌دهند باتری‌های استاندارد خودرو را با نوع خشک تعویض کنند؛ البته این باتری‌ها قیمت بالاتری نسبت به انواع تر دارند.

نکاتی برای افزایش طول عمر باتری خودرو

 • برای جلوگیری از ایجاد خرابی‌های ناخواسته در باتری‌ های اسیدی، می‌بایست سطح الکترولیت با آب باطری به طور دائم چک شده و از محکم بودن اتصالات سر باتری اطمینان حاصل شود. علاوه بر آن در صورت مشاهده خوردگی باید در اولین فرصت نسبت به تمیز کردن قسمت رسوب کرده اقدام نمود.
 • چک کردن تسمه دینام برای مطمئن شدن از عملکرد صحیح این قطعه نیز ضروری است؛ چرا که دینام در واقع یک تولید کننده برق در خودرو است که با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی وظیفه شارژ مجدد باتری را انجام می‌دهد. در صورتی که دینام در خودرو وجود نداشت باطری پس از استفاده برای روشن کردن خودرو و برق رسانی به دیگر قسمت‌های آن خالی می‌شد و ازکار میفتاد.
 • در باتری‌ های اتمی نیز نشانگری وجود دارد که وضعیت حال حاضر آن را نشان می‌دهد و می‌توان با بررسی آن از حال این قطعه و مقدار شارژ باقی مانده اطلاع پیدا کرد.
 • معمولا توصیه می‌شود پیش از آغاز فصل گرما یا فصل سرما سطح الکترولیت باتری‌های اسیدی را چک کنید. در فصول سرد می‌بایست با افزودن آب مقطر سطح مایع الکترولیت باتری را بیش از مقدار استاندارد افزایش داد ولی در فصل گرما انجام این کار توصیه نمی‌شود.
باتری ماشین
افزایش طول عمر باتری
 • توجه داشته باشید که عمل باتری به باتری خودرو نیز فرآیندی کشنده برای این قطعه است و بهتر است تا از انجام این عمل پرهیز کنید، به خصوص اگر باتری شما از نوع خشک باشد.
 • در هنگام استارت خوردن و شروع به کار خودرو، فشار بسیاری زیادی بر سیستم برقی خودرو و به ویژه باتری وارد می‌شود. به همین دلیل بهتر است تا قبل از اجرای این کار تمامی ادوات الکتریکی خودرو نظیر چراغ‌ها و سیستم پخش صوت را خاموش کنید. این کار بار اضافه وارد شده بر باتری را کاهش می‌دهد و در حفظ سلامت آن موثر خواهد بود.
 • هنگام پارک کردن خودرو در فصل تابستان همه به دنبال سایه می‌گردند. این کار بی‌دلیلی نیست، چرا که در صورت گرم شدن بدنه خودرو باتری آسیب شدیدی خواهد دید. علاوه بر آن باتری همیشه باید تمیز نگه داشته شود. وجود گرد و خاک یا چربی بیش از حد روی باتری موجب افزایش ناخواسته دمای آن و در نتیجه خرابی باطری می‌شود.
 • بخش عمده‌ای از خودروهای کشور ما را اتومبیل‌های ساده و اقتصادی نظیر پراید یا تیبا تشکیل می‌دهند. پیشرانه این خودروها بسیار ضعیف است و به همین دلیل در صورت استفاده طولانی مدت از کولر، فشار مضاعفی به باتری وارد می‌شود. ازاین‌رو بهتر است هنگامی که دمای کابین خودرو برای سرنشینان قابل تحمل ارزیابی می‌شود، به طور مداوم از کولر استفاده نکنید یا اینکه آن را در دورهای پایین قرار دهید.
 • یکی دیگر از موارد مفید برای افزایش طول عمر باتری ماشین خاموش کردن چراغ‌های بزرگ در ترافیک است. این کار باعث می‌شود تا فشار اضافه وارده بر دینام و باتری به حداقل برسد.
 • اگر باطری خودروی شما ضعیف است، توصیه می‌شود پیش از استارت مخصوصا استارت صبحگاهی پای خود را بر روی کلاچ فشار دهید تا بار سیستم گیربکس را از روی استارت بردارید.
 • درنهایت نیز توصیه می‌شود از نصب سیستم‌های صوتی قدرتمند و چراغ‌های اضافه غیر استاندارد بر روی خودرو پرهیز کنید، چرا که این موارد علاوه‌بر افزایش فشار باتری و دینام موجب آسیب دیدگی سیم‌کشی خودرو نیز خواهند شد.

در پایان می‌توانید نظرات خود را درباره راه های افزایش طول عمر باتری ماشین با ما و سایر مخاطبین سایت «تسهیل کار» به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.