هر آنچه درباره طرح ترافیک ۱۴۰۰ باید بدانید

0

واحد ساماندهی محدوده و طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران مسئولیت اعلام جزئیات طرح ترافیک 1400 و نظارت بر اجرای آن را برعهده دارد. بر این اساس مدیر واحد ساماندهی جدیدترین شرایط اجرای طرح ترافیک و محدوده دقیق آن را در آستانه آغاز سال جدید به اطلاع مردم رساند. در اینجا تلاش می‌کنیم با تشریح جزئیات هر آنچه درباره طرح ترافیک 1400 بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.

ساعت طرح ترافیک در سال 1400 کدام است؟

مدیر واحد ساماندهی محدوده طرح‌های ترافیکی شهرداری تهران در مورد ساعات طرح ترافیک گفته است تصمیم گیری در این خصوص برعهده شورای ترافیک شهر تهران و ستاد ملی کرونا است و ما هم در این خصوص تابع  آن‌ها هستیم. تصمیمات این نهادهای قانونی برای همه ما لازم الاجرا است.

محدوده طرح ترافیک در 1400 نسبت به سال گذشته تغییر خاصی نکرده است و شهروندان می‌توانند از طریق سامانه «تهران من» و شارژ حساب شهروندی مجوز تردد در محدوده طرح را دریافت کنند. ساعت ممنوعیت ورود به محدوده طرح ترافیک طی سال‌های اخیر ساعت‌های ۶:۳۰ تا ۱۹ یا ۱۷بوده که بسته به شرایط تغییر می‌کند.

محدوده طرح ترافیک زوج و فرد هم در روزهای کرونایی معمولا از ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۶ است و یک بار خروج از طرح‌های ترافیکی از ساعت ۱۴:۳۰ آزاد است. همچنین پنجشنبه‌ها فقط طرح زوج و فرد از ساعت  ۸:۳۰ صبح تا ۱۳ بوده که بسته به اعلام شورای ترافیک و ستاد ملی کرونا ممکن است تغییر کند.

همه تعرفه‌های افراد سهمیه‌بگیر و عادی طبق قانون دریافت شده و درآمدزایی برای شهرداری هدف اصلی اجرای این طرح‌ها نیست. طبق اعلام واحد ساماندهی محدوده طرح‌های ترافیکی در ماه‌های پایانی 99 نسبت به دوره مشابه درآمد این واحد ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داشته که تاکیدی بر رد ادعایی درآمدزایی از این طریق است.

هزینه خرید طرح ترافیک چقدر تعیین شده و جریمه متخلفان چقدر است؟

هزینه خرید طرح ترافیک بر پایه قیمت ۳۵ هزار تومان تعیین شده با این وجود شخصی که معاینه فنی برتر دارد و در ساعت غیر اوج در محدوده طرح ترافیک رفت‌وآمد می‌کند، ۲۰ هزار و ۵۸۰ تومان و افراد دارای معاینه فنی عادی که در ساعت پیک وارد طرح می‌شوند باید ۶۳ هزار تومان پرداخت کنند.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، نرخ جرایم رانندگی از جمله جریمه طرح ترافیک در سال ۱۴۰۰ پنج درصد افزایش پیدا می‌کند و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می‌شود.

طبق اعلام رسمی ساماندهی طرح‌های ترافیک در اولین روزی که در سال آینده طرح ترافیک اجرا شود، تعرفه‌های ۱۴۰۰ را در همه مجوزها و سهمیه‌ها اعمال خواهد شد و این امر درباره همه تعرفه‌های افراد سهمیه‌بگیر و عادی اعمال می‌شود.

شهروندان دقت داشته باشند که اگر یک فرد بدون رزرو مجوز وارد طرح ترافیک شود  بدون محاسبه نوع معاینه فنی و ساعت ورود، بیشترین مبلغ ورود به طرح را برای او محاسبه خواهد شد.

آیا امکان دریافت تخفیف برای خرید طرح ترافیک وجود دارد؟

طرح ترافیک ۱۴۰۰

در سال 1400 کار جدیدی که انجام شده فروش بسته‌های یک ماهه، سه ماهه و شش ماهه است که با تخفیف در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد به این ترتیب می‌توانند با توجه به نوع خودرو و میزان تردد خود در محدوده طرح‌های ترافیکی بسته مورد نظر خود را به صورت اینترنتی رزرو کنند تا برایشان مقرون‌ به ‌صرفه‌تر باشد.

مستأجرانی که در محدوده طرح ترافیک زندگی می‌کنند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک و ارائه اجاره نامه یا تمدید آن می‌توانند از تخفیف 50 درصدی استفاده کنند و از امکان یک خروج از محدوده قبل از ساعت 9 و یک ورود بعد از ساعت 16 به صورت رایگان بهره ببرند. مالکان هم می‌توانند از این امکانات  استفاده کنند تنها باید عوارض خودرو، نوسازی و پسماند خود را به صورت غیر حضوری بپردازند. محاسبه عوارض خودرو بر مبنای نوع وسیله نقلیه و سال ورود آن به بازار تعیین می‌شود، شما با مراجعه به سامانه‌های پرداخت آنلاین به راحتی می‌توانید در جریان نحوه محاسبه عوارض و مبلغی که باید پرداخت کنید قرار بگیرید، امکان پرداخت غیر حضوری هم برای همه فراهم شده و با چند کلیک ساده می‌توانید عوارض خود را پرداخت کنید.

بیماران خاص و معلولین، ایثارگران، خبرنگاران، تاکسی تلفنی‌ها و آژانس‌ها هم تا زمانی که سهمیه سال جدید خود را دریافت نکرده اند می‌توانند از سهمیه سال 99 خود استفاده کنند.

وضعیت طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه به چه صورت است؟

طرح ترافیک پنجشنبه مانند سال‌های قبل اجرایی می‌شود، در سال 99 طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه اجرا نمی شد و تنها طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) پنجشنبه برقرار بود. بر این اساس ساعت طرح ترافیک پنجشنبه حذف شده و ساعت طرح کنترل آلودگی هوا (طرح زوج و فرد) پنجشنبه از 8:30 الی 13 بعد از ظهر است.

در طول سال 1400 و بسته به شرایط آلودگی هوا، شیوع ویروس کرونا و شرایط زمانی و مکانی خاص وضعیت طرح ترافیک در روزهای پنجشنبه ممکن است کمی تغییر کند که در آن شرایط از طریق مراجع قانونی و رسانه‌های معتبر به اطلاع عموم شهروندان تهران خواهد رسید.

محدوده طرح ترافیک تهران دقیقا کجا است؟

محدوده طرح ترافیک تهران از شما به خیابان شهید مطهری، از جنوب به خیابان شوش، از غرب به خیابان کارگر و از شرق به خیابان‌های شریعتی و 17 شهریور محدود است. محدوده طرح کنترل آلودگی هوا (زوج و فرد) هم از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی (ع) از جنوب بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه نواب و چمران ختم شده است.

در سطح شهر با تابلوهای بزرگ محل ورود و خروج از محدوده طرح ترافیک مشخص شده تا شهروندان به محض نزدیک شدن به محدوده طرح بتوانند در جریان قرار بگیرند و نسبت به خروج از محدوده یا خرید مجوز ورود به طرح ترافیک تصمیم گیری کنند.

طرح ترافیک از چه زمانی در تهران آغاز شد؟

طرح ترافیک ۱۴۰۰

حال که بررسی جزئیات طرح ترافیک 1400 پرداختیم، بد نیست مروری هم به تاریخچه اجرای آن در شهر تهران بپردازیم. موضوع محدودیت حمل و نقل شهری برای اولین با در سال 1385 در سطح کشور مطرح شد و طی 9 مرحله مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفت. خودروهای حمل و نقل عمومی، اورژانس و پلیس از این قانون مستثنا هستند و اجازه تردد در محدوده طرح به آن‌ها داده شده است.

در ابتدای اجرای طرح ترافیک خودروهای عادی باید هزینه بسیار اندکی را برای ورود به محدوده پرداخت می‌کردند که در محل و به صورت پرداخت مستقیم دریافت می‌شد. به مرور هزینه ورود به محدوده طرح افزایش پیدا کرد و به کمک تجارت الکترونیک سامانه‌های پرداخت غیر حضوری برای این منظور طراحی و اجرا شد. هدف از اجرای طرح‌های ترافیک شهر تهران کاهش تردد خودروهای شخصی و تک سرنشین به محدوده است تا از بارِ ترافیکی مرکز شهر کاسته شده و به کاهش آلودگی هوا کمک کند.

برخلاف تصور عموم اجرای این طرح‌ها با هدف درآمدزایی پیاده سازی نشده اما به صورت غیر مستقیم درآمدی هم برای شهرداری و خزانه کشور به همراه دارد که برای اداره بهتر فضاهای عمومی و کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلام آخر

امیدواریم هر آنچه درباره طرح ترافیک 1400 می‌خواهید بدانید را با مطالعه این مطلب دریافت کرده باشید برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با سامانه 137 شهرداری تهران یا پشتیبانی سامانه «تهران من» تماس بگیرید، با توجه به اینکه محدوده طرح ترافیک و ساعات ورود و خروج به طرح ممکن است در طول سال جدید بسته به شرایط ترافیکی شهر و میزان آلودگی هوا تغییر کند، بهتر است اخبار شهری را به صورت پیوسته پیگیری کنید تا در جریان آخرین تغییرات قرار بگیرید. با نصب اپلیکیشن تهران من روی تلفن همراه خود به راحتی می‌توانید مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک را به صورت غیرحضوری دریافت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.