مهم‌ترین نکات برای رانندگی در زمستان

0

اگر در منطقه و شهری زندگی می‌کنید که برف در آنجا زیاد می‌بارد، مطمئنا رانندگان بسیاری را دیدید که با اعتماد به نفس بالا ماشین می‌رانند و  به گونه‌ای بر روی زمین‌های یخ زده و لغزنده بدون دقت رانندگی می‌کنند که هر لحظه توقع دارید تا اتفاقی برای آنها و ماشینشان بیفتد. چه این افراد را از نزدیک مشاهده کرده باشید و چه ندیده باشید، مطمئنا نمی‌خواهید هیچ وقت جای آنها باشید و دچار حادثه شوید.

به هیچ عنوان هم نیازی نیست که جای این افراد باشید و زندگی خود را به خطر بیندازید. سال‌ها رانندگی در شرایط زمستانی به ما آموخته است که پیروی از این قوانین ساده در مورد رانندگی در زمستان، برای سالم رسیدن به مقصد همراه با آرامش، خاطر جمعی، راحتی و از همه مهم‌تر، ایمن تا حد زیادی کارساز خواهد بود. در ادامه به درباره این قوانین خواهیم گفت و شما را با رانندگی ایمن در زمستان آشنا خواهیم کرد.

1. فوق العاده آرام رانندگی کنید

کلید رانندگی ایمن در برف صاف بودن فرمان، کنترل گاز و ترمز است. چرا؟ حرکات بسیار تند و بدون کنترل، به راحتی لاستیک‌ها را از روی جاده لغزنده جدا می‌کنند، بنابراین هر چرخش چرخ، فشار ترمز و حرکت دریچه گاز باید آگاهانه، ملایم و به تدریج باشد و هیچگونه بی احتیاطی در آن وجود نداشته باشد. وانمود کنید یک فنجان قهوه داغ بر روی پاهای شما است و جوری باید رانندگی کنید تا آن را نریزید.

2. به سمت نقاط دورتر نگاه کنید

هرچه جاده و مسیر رانندگی لغزنده‌تر شود، باید به مسیری دورتر نگاه کنید و به نقاط دورتر فکر کنید. بعد از این کار باید پیش بینی کنید که چه کاری باید انجام دهید. هنگام چرخش حتما سرعت ماشین را پایین بیاورید. وقتی جاده خیس و لیز است، روی آن برف و حتی یخ وجود دارد، فاصله بین ماشین خود و خودروی جلویی را دو برابر حالت عادی قرار دهید. رانندگی در زمستان نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارد تا به رانندگی ایمن نزدیک‌تر شوید.

3. به چراغ چشمک زن توجه کنید

خودروها در جاده‌های لغزنده چقدر کشش ترمز دارند و در واقع شما می‌توانید به درستی آنها را متوقف کنید؟ یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از بروز مشکلات این است که بدانید کارایی چراغ روی ماشین که چشمک زن است چیست. در اصل این چراغ‌ها برای این هستند که به عنوان یک سیستم هشدار عمل کنند و ماشین‌های پشتی را از بروز مشکل و خطر آگاه کنند.

اگر در حال رانندگی هستید و به یک باره دیدید که ماشین جلویی شما در هوای برفی و زمین لغزنده چراغ چشمک زن خود را روشن کرده است، بدانید که باید احتیاط کنید و سرعت را کمتر کنید تا فاصله حفظ شود. این چراغ کمک می‌کند تا در هنگام پیچیدن در پیچ‌های تند و در شهر و در خیابان‌های برفی با شیب بالا، سرعت خود را کنترل کنید و آن را افزایش ندهید. همیشه برای گذاشتن پا روی پدال گاز در هوای زمستانی احتیاط داشته باشید.

4. مقصد را نگاه کنید!

 رانندگی در زمستان

اگر احساس کردید اتومبیل شما شروع به لغزش می‌کند، همیشه و همیشه، به جایی که می‌خواهید بروید و نه آنجایی که ماشین در حال حرکت است نگاه کنید. بگذارید نگاه شما به مقصد شما را از گمراه شدن در مسیر محافظت کند. رانندگان اتومبیلرانی این اصل را می‌دانند که در رانندگی همیشه باید چشم روی مقصد باشد. این یکی از دلایل مهارت آنها در کنترل ماشین در جاده‌های لغزنده است.

5. با لغزش‌ها و سر خوردن‌های کنار بیایید

دیر یا زود با سر خوردن ماشین و احساس لغزیدن در عرض خیابان مواجه خواهید شد، زیرا ماشین شما بر روی جاده‌ای در حال حرکت است که به هیچ عنوان ایمن نیست و لغزش در آن ممکن است. سر خوردن‌ها و لغزش‌ها، حتی شدیدترین آنها قابل مدیریت هستند و می‌توانید در زمانی کوتاه آن را کنترل کنید. اول، وحشت نکنید و با ترمز نجنگید! در عوض، موارد زیر را انجام دهید:

برای لغزش چرخ جلو – در این حالت می‌توانید میزان بنزین ماشین را کم کنید. در این حالت چرخ‌های جلو حالت چسبندگی بیشتری به جاده پیدا می‌کنند و راحت‌تر می‌توانید آنها را کنترل کنید.

برای لغزش چرخ عقب – هنگام لغزش و چرخش چرخ‌های عقب ماشین، سریع فرمان را در همان جهتی که در حال چرخش است بچرخانید. اگر مثلاً چرخ عقب به سمت چپ در حال چرخش است، فرمان را به سمت چپ بچرخانید. پدال گاز را رها کرده و ترمز را نیز کم کنید. در این حالت چرخ‌ها به حالت عادی بر می‌گردند و شما می‌توانید به رانندگی خود ادامه دهید.

مهم نیست که کدام چرخ‌ها در حال لغزش هستند، کاری که شما باید بکنید این است که مطمئن شوید چرخ‌ها در مسیر درست در حال حرکت هستند و آنها را متعادل نگه دارید. اگر فکر می‌کنید که می‌توانید بدون این کارها ماشین را کنترل کنید، می‌توانید به آرامی از ترمز استفاده کنید و ماشین را متوقف کنید.

6. از ترمزهای ضد قفل خود استفاده کنید

اگر تمام سیستم‌ها از کار افتاد و شما راهی غیر از متوقف کردن خودرو نداشتید، وقت آن است که با کمک سیستم ترمز ضد قفل اتومبیل خود (ABS)، خودرو را متوقف کنید. تمام وسایل نقلیه جدید موجود در بازار امروز مجهز به ترمز ضد قفل هستند که دارای کامپیوتری است که سیستم ترمز گیری خودرو در شرایط بحرانی را مدیریت می‌کند. اگر در شرایط بد جوی قرار دارید و جاده به شدت لغزنده است و در نهایت ماشین دچار انحراف شده است، باید سراغ این سیستم ترمز بروید. اگر وسیله نقلیه شما دارای ترمز ABS است – پدال ترمز را به سختی به سمت پایین فشار دهید و از برداشتن پاها خودداری کنید. کامپیوتر بقیه کارها را انجام می‌دهد و هر چرخ را بر اساس کشش نگه می‌دارد.

نکته شگفت انگیز در مورد سیستم‌های ABS این است که شما می‌توانید پدال ترمز را به طور کامل فشار دهید و از بحران عبور کنید. کامپیوتر نیروی ترمز را در هر چرخ تنظیم می‌کند تا به شما اجازه دهد در حالی که به طور همزمان سرعت را کاهش می‌دهید، به راحتی ماشین را حرکت دهید و کنترل کنید. بنابراین در مواقع اضطراری، فقط روی ترمز ضد قفل تکیه کنید و فرمان را نیز نگه دارید!

هیچ سیستم ایمنی نمی‌تواند شما را در برابر حوادث محفوظ کند، اما بدون شک ترمز ضد قفل بسیاری از رانندگان را از خطرات بسیاری نجات داده است و همچنین از بروز قفل شدن ترمز خودرو نیز پیشگیری می‌کند.

توجه: هنگام استفاده از سیستم‌های ABS ممکن است لرزش در پدال ترمز را احساس کنید؛ با احساس این لرزش پاهای خود را از روی ترمز برندارید، چرا که این کاملا طبیعی است.

7. دائماً میزان کشش خودروی خود را ارزیابی کنید

 رانندگی در زمستان

تقریبا با هر بار رانندگی در هوای برفی و در زمستان، کشش و اصطکاک خودروی شما دستخوش تغییر می‌شود. در این حالت باید علاوه بر بررسی سیستم‌های روشنایی و چراغ راهنما و چشمک زن، به بررسی ترمزها و ترمز ضد قفل بپردازید و همچنین میزان کشش خودروی خود برای این هوا را بررسی کنید. نحوه بررسی کشش خودروی به این صورت است: اطمینان حاصل کنید که هیچ اتومبیلی در نزدیکی شما نیست، سپس هنگام رانندگی در یک مسیر مستقیم، به آرامی برای یک یا دو ثانیه ترمز بگیرید. اگر احساس کردید پدال ترمز زیر پاهای شما فشار داده می‌شود اما به میزان کمی سرعت را کاهش می‌دهد، سیستم ABS فعال شده است و می‌توانید مطمئن باشید جاده برای حرکت خودروی شما ایمن است.

اگر بدون فعال شدن ABS بتوانید سرعت خود را تا حد معقولی کاهش دهید، تقریبا از نظر ایمنی در سطح پایین‌‌تری نسبت به حالت قبلی قرار دارید. یک بار دیگر، اطمینان حاصل کنید که هیچ اتومبیل دیگری در اطراف شما وجود ندارد که سرعت غیرمنتظره شما آنها را دچار مشکل نکند. برخی از سیستم‌های ضد قفل ترمز هنگام کار ABS، یک چراغ چشمک زن در خودرو دارند که فعال شدن آن را اعلام می‌کند، بنابراین این می‌تواند سرنخ دیگری برای ترمز گرفتن و نگرفتن شما باشد.

8- هنگام رانندگی مراقب تمام چرخ‌ها باشید

وسایل نقلیه دارای چهار چرخ هستند که این توازن آنها باعث به وجود حس امنیت کاذب در رانندگان می‌شود و احتیاط را کنار می‌گذارند. گول نخورید! این سیستم‌ها به هیچ وجه توانایی چرخش یا توقف وسیله نقلیه شما را در شرایط برفی ندارند و نمی‌توان روی آنها تکیه کرد، بنابراین باید انتظار داشته باشید که هنگام فشار دادن پدال ترمز یا چرخاندن فرمان، خودروی شما نیز مانند هر وسیله نقلیه “عادی” عمل کند. اگر می‌خواهید میزان قدرت ترمز چرخ‌ها را امتحان کنید، می‌توانید کارهایی که در مورد قبلی توضیح دادیم را انجام دهید.

9. استفاده از لاستیک‌های زمستانی متناسب

از نظر فنی این یک نکته رانندگی نیست – یک نکته برای بقا هنگام رانندگی است. در این ترفند شما در زمان تعویض لاستیک خودرو باید سراغ لاستیک‌هایی بروید که به طور خاص برای جاده برفی و لغزنده طراحی شده‌اند و در واقع بهترین کاری است که می‌توانید برای بهبود حاشیه ایمنی و کاهش سطح اضطراب در آن جاده‌های افتضاح پوشیده از برف را انجام دهید. کنترل لاستیک‌های زمستانی به نسبت دیگر لاستیک‌ها راحت‌تر است و به آسانی می‌توانید روی جاده‌های لغزنده رانندگی کنید و استرس نداشته باشید.

10. به حافظه تصویری خود رجوع کنید

 رانندگی در زمستان

ما قبلاً اشاره کردیم که تا آنجا که ممکن است به جلو نگاه کنید و به طور کلی این کاری است که تمام راننده‌های فرمول یک انجام می‌دهند. اما اگر در حال رانندگی در مسیری آشنا هستید، بنابراین می‌توانید از این دانش به نفع خود نیز استفاده کنید و سراغ حافظه تصویری خود بروید. وقتی از یک سراشیبی پایین می‌آیید، آیا می‌دانید که در انتهای آن چه چیزی در انتظار شماست؟ اگر بدانید به خوبی می‌توانید در بهترین زمان و مکان سرعت خود را کاهش دهید. شما با این کار و رجوع به حافظه تصویری خود می‌توانید در زمستان به خوبی فضاها را تصور کنید و زودتر از موعد برای آنها برنامه ریزی کنید.

11. لوازم مناسب با خود داشته باشید

هنگام رانندگی در زمستان در بعضی مواقع اتفاق افتاده است که مجبور به پاک کردن برف از روی ماشین خود شدید و وسیله‌ای برای آن کار نداشتید. راه حل مناسب برای این حالت این است که قبل از عزیمت، وسایل ضروری مانند یک کیسه نمک و برف پاک کن را با خود بردارید. اگر واقعاً نگران چرخ‌های خود در حین رانندگی در زمستان هستید و در مورد لغزش آنها استرس دارید، می‌توانید زنجیر چرخ خود را نیز آماده کنید. همچنین خوب است تا در مورد محاسبه کارکرد خودرو نیز مطمئن باشید تا در بین راه در مسیرهای طولانی دچار مشکل نشوید.

رانندگی در زمستان می‌تواند خطرات بسیار داشته باشد و اگر به خوبی را برای این نوع رانندگی آماده نکنید، می‌توانید با مشکلاتی مواجه شوید که جبران ناپذیر هستند. به همین خاطر پیشنهاد و توصیه‌ی ما به شما این است که به خوبی نکات ایمنی رانندگی در زمستان را رعایت کنید و میزان خطر را کاهش دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.