۸ دلیل برای اینکه چرا ماشین شما بوی بد می‌دهد؟

0

وقتی ماشین بوی بد می‌دهد، حتما چیزی به شما می‌گوید! همانطور که تغییر صدای موتور ماشین یا تغییر رنگ روغن خودرو می‌تواند نشانگر چیزی باشد، دلیل بوی بد در ماشین هم اغلب این است که جایی از ماشین شما ایراد پیدا کرده است.

دلیل بوی بد در ماشین

مانند سایر نکات کوچک، توجه دقیق به بوی ماشین می‌تواند به شما کمک کند که عامل اصلی را شناسایی کنید و پیش از آنکه به یک مشکل بزرگ تبدیل شود، آن را برطرف کنید. در این مطلب 8 دلیل مهم برای اینکه یک ماشین بوی بد می‌دهد و آنچه برای مقابله با آن باید انجام دهید را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

ترمز یا کلاچ شما نیاز به تعمیر دارد

 گاهی ماشین موقع حرکت یا وقتی روی ترمز و کلاچ فشار می‌آورید بوی بد می‌دهد.

چرا بو می‌دهد؟

بوی تند و تیز معمولا به این معنی است که ترمز یا کلاچ سوخته است. گاهی هم این بو به این معنی است که بدون غیر فعال کردن ترمز دستی حرکت کرده‌اید، یا بدون برداشتن پا از روی پدال ترمز گاز می‌دهید!

بوی کلاچ سوخته بسیار شبیه لنت‌های ترمزی است که بیش از اندازه داغ شده‌اند و علت هم می‌تواند اشکال از فرسودگی کلاچ یا نیم سوز شدن آن باشد. در صورت فرسوده بودن، بهترین راهکار این است که سریعا قطعه فرسوده را تعویض کنید. در سیستم‌های دارای کلاچ هیدرولیک، مشکل کلاچ می‌تواند نشانگر اشکال در سیستم هیدرولیک خودرو باشد. اگر بویی که احساس می‌کنید شبیه بوی لاستیک سوخته است، ممکن است فشار کمتر روی کلاچ و ترمز بهترین گزینه شما باشد.

مخزن بخاری شما نشت دارد

وقتی بخاری روشن است، موتور گرم شده یا گاهی اوقات بعد از خاموش کردن موتور، بویی شبیه شیرینی، آب نبات یا شربت افرا می‌دهد!

چرا بو می‌دهد؟

ضد یخ بوی شیرینی دارد، در واقع طبق یک قانون قدیمی و دردناک، بوی شیرینی ممکن است به دلیل وجود یک عامل تلخ و دردناک باشد! جدا از دیدگاه‌های فلسفی ضد یخ، در اصل بویی شبیه شیرینی دارد و طبق قانون برای اینکه کودکان و حیوانات به اشتباه آن را نخورند، شرکت‌های تولید کننده موظف هستند به آن یک بوی نامطبوع اضافه کنند.

اگر خودرو شما به صورت هم‌زمان بوی شیرینی و بوی نامطبوع می‌دهد و مطمئن هستید که اشتباهی شربت افرا در دریچه گرماش نریخته‌اید! احتمالا بوی ضد یخ ماشین را احساس می‌کنید. اگر این بو داخل ماشین با شدت احساس می‌شود، احتمالا دلیل بوی بد در ماشین هسته یا مخزن بخاری آسیب دیده‌ است. اگر هنگام روشن کردن ماشین، شیشه‌ها بخار می‌گیرند نشانه دیگری است که به تشخیص خود اطمینان پیدا کنید.

آب دارد به جایی که نباید می‌رود

شیشه جلوی ماشین بخار می‌کند و بویی شبیه چمن احساس می‌کنید. این بو معمولا به صورت تمام وقت یا پس از بارش باران داخل ماشین احساس می‌شود.

چرا بو می‌دهد؟

بوی کپک یا کپک زدن ماشین می‌تواند نشان دهد که آب وارد ماشین شما می‌شود و سپس در آنجا می‌گندد. مهر و موم در و پنجره ماشینی که نشت می‌کند، می‌تواند این بوی بد را برای همیشه از بین ببرد. صندلی خیس یا کف پوش خیس ماشین می‌تواند نشان دهنده تشخیص درست دلیل بوی بد در ماشین باشد. گاهی اشکال فنی A / C ماشین هم می‌تواند چنین بویی را ایجاد کند.

ماشین شما نشت روغن دارد

بوی روغن سوخته، وقتی موتور داغ است، چه ماشین روشن باشد یا خاموش احساس می‌شود.

چرا بو می‌دهد؟

وقتی روغن روی هر بخشی از سیستم اگزوز چکه کند، می‌سوزد و بوی بد روغن سوخته احساس می‌شود. این بو خیلی بد است و اگر میزان نشت زیاد باشد، می‌تواند با دود زیاد و غلیظ و آبی همراه باشد. برای رفع این مشکل باید یک کار ساده انجام دهید، نشت را از بین ببرید و از شر بوی بد خلاص شوید؛ سایر راننده‌های مسیر هم از شما متشکر خواهند بود که مجبور به تحمل بوی بد نیستند.

مبدل کاتالیزور ماشین شما خراب است

بویی شبیه گوگرد را هرگاه موتور روشن است احساس می‌کنید.

چرا بو می‌دهد؟

مبدل‌های کاتالیستی اجزای کنترل کننده ماشین هستند که گازهای خروجی را تغییر می‌دهند تا میزان ضرات مضر آن‌ها کاهش یافته و ضرر کمتری داشته باشند. هنگامی‌ که آن‌ها درست کار نکنند، گاهی اوقات گازهای خروجی ماشین تغییر ماهیت داده و بویی مانند چند شانه تخم مرغ گندیده که انگار در صندوق عقب ماشین ذخیره کرده‌اید می‌دهد.

اگر می‌خواهید از شر این بوی نامطبوع خلاص شوید، مبدل کاتالیزور ماشین را تعویض کنید و آنچه باعث خرابی آن شده را هم تعمیر کنید. البته اگر فرسوده نشده باشد. گاهی با افزایش عمر ماشین بوی گوگرد از بخش‌های فرسوده روان کننده ماشین استشمام می‌شود، اگر این مشکل را احساس کردید بهتر است بررسی کنید و در صورت لزوم روان کننده خودرو را تعویض کنید و ببینید دقیقا از کجا نشت می‌کند.

گاز از جایی که نباید خارج می‌شود

بوی نشت گاز از اتومبیل با بوی هیدروکربن‌های معطر یا (گاز خام) به صورت تمام مدت، هنگام روشن بودن موتور یا به خصوص در روزهای گرم احساس می‌شود.

چرا بو می‌دهد؟

اگر از ماشین، بوی بنزین شدید استشمام می‌کنید، ممکن است دلیل بوی بد در ماشین اتفاق خیلی خیلی خطرناکی باشد که رخ داده است. استشمام کم بوی بنزین مشکلی ندارد، مخصوصا برای ماشین‌های کاربراتوری، اما یک ماشین در حالت معمولی نباید بوی شدید گاز بدهد. اگر انژکتورها گیر کرده باشند یا تنظیم کننده‌های فشار سوخت به درستی کار نکنند و خیلی موارد دیگر، می‌تواند موجب نشت سوخت یا ریختن گاز موتور شود و این بو را ایجاد کند. این مشکل جدی است و ایده خیلی خوبی است که هرچه سریعتر منشا نشت را پیدا کنید.

مواد غذایی که هفته پیش خریده‌اید داخل ماشین مانده است

بوی گربه مرده یا سطل آشغال را یک هفته بعد از اینکه از فروشگاه به خانه برگشتید و دو موزی که خریدید گم کردید، احساس می‌کنید.

چرا بو می‌دهد؟

درست است که وقتی داخل ماشین بوی نامطبوعی را احساس می‌کنید اولین گزینه دلیل بوی بد در ماشین خرابی مکانیکی و اشکال فنی خودرو است، اما گاهی منابع خارجی هم می‌تواند عامل بوی بد ماشین باشد. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل از اینکه سراغ مکانیک محبوب خودتان بروید به منابع خارجی که ممکن است باعث بروز بوی نامطبوع شده باشد هم توجه کنید.

از خود بپرسید این بوی گربه مرده از کجا می‌تواند باشد؛ زیر صندلی‌ها را بررسی کنید. همیشه این احتمال وجود دارد که چند تکه از خریدهای هفته پیش زیر صندلی‌ها لغزیده باشند و بوی نامطبوع گرفته باشند.

شخصی داخل ماشین شما سیگار کشیده است

احساس بوی دود آن هم به‌صورت تمام وقت در خودرو می‌تواند نشان دهنده یک فرد سیگاری داخل ماشین شما باشد.

چرا بو می‌دهد؟

این در واقع واضح‌ترین دلیل بوی بد در ماشین است که در این مطلب به آن اشاره کردیم، شاید شما بهتر از هر کسی می‌دانید چرا ماشین‎تان همیشه بوی دود می‌دهد. بوی دود سیگار یکی از ماندگارترین بوهای بد ماشین است که بسیار هم متداول است.

سیگار کشیدن با پنجره پایین هم کمک چندانی به بو نگرفتن ماشین نمی‌کند. هنگامی که ماشین شما به دلیل این عامل بوی بد بگیرد، رفع آن کار بسیار سختی خواهد بود. بقایای بوی نامطبوع همه جای ماشین از پنجره و داشبورد گرفته تا تودوزی ماشین می‌نشیند و ماندگار می‌شود. خوشبوکننده ماشین هم در این مورد کمکی به شما نخواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.