چگونه کارکرد ماشین را محاسبه کنیم؟

0

قیمت ماشین روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و در ایران به جای یک کالای مصرفی یک سرمایه به حساب می‌آید، به همین دلیل کارکرد ماشین و محاسبه آن مهم است؛ چرا که بر اساس محاسبه کارکرد ماشین قیمت آن تعیین می‌شود. کارکرد بیشتر به معنی استهلاک بیشتر و افزایش خرج ماشین است. حتما شما هم شنیده‌اید که برخی افراد برای اینکه خودرو خود را گران‌تر بفروشند کارکرد آن را کمتر از واقعیت نشان می‌دهند، اگر می‌خواهید بدانید چگونه محاسبه کارکرد ماشین را انجام دهید این مطلب را تا آخر دنبال کنید.

میانگین کارکرد سالانه ماشین چقدر است؟

یک خودرو در حالت معمولی چیزی بین 17 تا 20 هزار کیلومتر کار می‌کند، این عملکرد برای وسایل نقلیه عمومی و افرادی که که با خودرو شخصی مسافر جابه‌جا می‌کنند متفاوت است.

کارکرد کمتر به این معنی است که در مسافت بیشتری تسمه تایم پاره می‌کند، لاستیک‌ها وضعیت بهتری دارند، موتور قوی‌تر است و احتمالا ماشین به اصطلاح کم‌خرج‌تر است.

اولویت اول افراد هنگام خرید ماشین، ماشین صفر است اما اگر به هر دلیلی تصمیم گرفته‌اید ماشین دسته دوم بخرید، بررسی کارکرد خودرو یکی از فاکتورهای اساسی است که باید مدنظر قرار دهید.

کمک گرفتن از کارشناسان باتجربه بهترین راهکاری است که کمک می‌کند کارکرد واقعی خودرو را مشخص کنید، اما اگر به متخصص دسترسی ندارید لازم است خودتان چند نکته را بررسی کنید تا بتوانید تشخیص دهید کارکردی که فروشنده اعلام می‌کند واقعی است یا خیر.

خودروهای جدید و مدل بالا سه کیلومتر شمار دیجیتال دارند، گاهی کیلومتر طی شده ماشین در سامانه ماهواره‌ای خودرو هم ثبت می‌شود که کار دستکاری کارکرد را دشوار می‌کند.

نمایندگی رسمی این خودروها مجهز به دستگاه‌هایی است که می‌توانند کارکرد واقعی ماشین‌های پیشرفته را به خریدار اعلام کنند.

البته امکان تقلب در اعلام کارکرد این خودروها هم وجود دارد اما حقیقت این است که تغییر کارکرد در این ماشین‌ها کمتر از سایر خودروها ملاحظه می‌شود.

اگر قصد خرید خودرو دسته دوم را دارید، بهتر از خودروهای مدرن یا مجهز به ECU را خریداری کنید که امکان تقلب در آن‌ها کمتر است. هرگز این نکته را فراموش نکنید حتی در بهترین و پیشرفته‌ترین ماشین‌ها امکان دستکاری کارکرد وجود دارد.

راه‌های تشخیص کارکرد واقعی ماشین چیست؟

دیاگ دستگاهی است که می‌تواند کارکرد واقعی خودرو را مشخص کند، متأسفانه برخی افراد سودجو راه‌های فریب دادن این دستگاه را یاد گرفته‌اند و گاهی رقم کارکردی که دیاگ هم نشان می‌دهد چندان دقیق نیست.

تنها چیزی حدود 10 درصد می‌توانید به کارکرد اعلامی دیاگ اعتماد کنید، فاکتور دیگری که باید مد نظر قرار دهید ظاهر خودرو است. وقتی فروشنده خودرو را کم‌ کارکرد اعلام می‌کند، ظاهر ماشین باید تمیز و مرتب باشد. پدال گاز، کلاج و ترمز ماشینِ کم کارکرد وضعیت خوبی دارد و فرسوده نیست.

صندلی‌های این ماشین تمیز و نو است و وقتی به لاستیک‌ها نگاه می‌کنید نباید آثار خوردگی و فرسودگی در آن دیده شود.

موتور نباید خیلی جرم زیادی داشته باشد، وضعیت داخلی خودرو تمیز است و زمان تعویض تسمه تایم قبلی، نشان می‌دهد که کارکرد خودرو پایین است. خوبی خودروهای امروزی این است که با مراجعه به نمایندگی می‌توانید زمان مراجعات قبلی و دلایل آن را بررسی کنید.

با یک حساب ساده سرانگشتی تشخیص اینکه کارکرد اعلامی درست است یا خیر راحت می‌شود. دیسک و رادیاتور ماشین می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد کارکرد آن به شما بدهند. دیسک یک ماشین کم کارکرد معمولا تیز نیست، اگر تیزی غیر عادی در آن دیده شود احتمالا کارکرد ماشین دستکاری شده است. رادیاتورهای ماشین‌های کم کارکرد معمولا فاصله کمی دارند، هرچه کارکرد ماشین بیشتر شود فاصله بین رادیاتور بیشتر شده و حشرات و گردوغبار در آنجا جمع می‌شوند.

قیمت خودرو بر اساس کارکرد چگونه محاسبه می‌شود؟

مدل خودرو، سال ارائه، مقدار باقی مانده بیمه، تصادفی بودن خودرو و در ایران، رنگ ماشین برخی عناصر مهم و تاثیرگذار در قیمت خودرو دسته دوم است.

کارکرد خودرو از آن ملاک‌هایی است که روی قیمت تاثیر مستقیم دارد. وقتی یک سال از عمر خودرو می‌گذرد قیمت آن افت زیادی می‌کند.

بسته به شرکت سازنده و وضعیت عمومی خودرو، کارکرد روی قیمت تاثیر مختلفی دارد. خودروهای محبوب که همیشه در بازار خریدار دارند معمولا در صورت کارکرده بودن راحت‌تر از خودروهایی که محبوبیت کمتری دارند به فروش می‌رسند.

شیب کاهش قیمت خودرو پس از 6 تا 7 سال معمولا کم می‌شود.

اگر کارکرد یک خودرو کمتر از 20 هزار کیلومتر باشد کم‌کارکرد حساب می‌شود و قیمت بالاتری دارد و اگر کارکرد خودرو بیش از 30 هزار کیلومتر باشد، یک خودرو کارکرده محسوب می‌شود و قیمت آن کاهش چشمگیری خواهد داشت.

فرمان، دسته دنده، کلاج و محور چرخ‌ها علیرغم دستکاری کیلومتر شمار خودرو می‌تواند کارکرد حقیقی ماشین را نشان دهد. قبل از امضای قولنامه حتما ماشین کارشناسی شود تا وضعیت عمومی و فنی آن به خوبی بررسی شود. یک کارشناس ماهر می‌تواند محاسبه کارکرد ماشین را به درستی انجام دهد.

خرید خودرو از مراکز معتبر و زیر نظر مراجع قانونی راهکاری است که کمک می‌کند از خرید خود اطمینان بیشتری داشته باشید. همچنین خوب است هنگام خرید خودرو به نظر یک کارشناس اکتفا نکنید و اجازه دهید چند متخصص خودرو را از نظر فنی بررسی کنند.

جرم دستکاری کارکرد خودرو چیست؟

در ایران دستکاری کیلومتر شمار خودرو برای محاسبه کارکرد ماشین یک جرم است و قانون برای آن مجازات در نظر گرفته است. طبق قانون برای کسی که برای نخستین بار جرم دستکاری کارکرد خودرو را مرتکب شود، جزای نقدی از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال در نظر گرفته می‌شود. همچنین امکان مجازات معادل 10 روز تا دو ماه حبس وجود دارد؛ بسته به تشخیص مراجع قانونی قاضی می‌تواند هر دو این مجازات‌ها را به صورت هم‌زمان در نظر بگیرد و اگر این جرم برای بار دوم تکرار شود قاضی می‌تواند برای شخص خاطی مجازاتی معادل 2 تا 6 ماه حبس در نظر بگیرد.

بنابراین اگر خودرویی خریداری کردید و پس از مدتی متوجه شدید کارکردش بیشتر از چیزی است که به شما اعلام شده می‌توانید به مراجع قضایی شکایت کنید و فروشنده مجازات خواهد شد.

اثبات این جرم سخت است و اگر در قولنامه میزان کارکرد اعلامی ثبت شود اثبات آن راحت‌تر است. کیلومتر شمار خودرو به همراه نظر کارشناسی هم می‌تواند به اثبات جرم کمک کند.

در نظر داشته باشید پیشگیری همیشه بهتر است، پس هنگام خرید خودرو دقت لازم را به عمل آورید که پس از خرید با پشیمانی مواجه نشوید.

چه کسانی می‌توانند کارکرد ماشین را تغییر دهند؟

متأسفانه علیرغم جرم بودن این اقدام برخی از باتری سازان در مقابل دریافت مبلغی پول این کار را انجام می‌دهند. این افراد از این کار بیش از شغل اصلی خود درآمد دارند که انجام این کار خلاف را برای آن‌ها جذاب می‌کند.

خرید خودرو کارکرده برای خریدار هزینه‌های زیادی به بار می‌آورد و هزینه نگهداری و تعمیر این خودروها گاهی کمرشکن می‌شود.

حالا که متوجه شدید برخی افراد سودجو ممکن است تلاش کنند خودرو بی‌کیفیت خود را به قیمت گران بفروشند، حتما موقع خرید دقت بیشتری خواهید کرد.

بازار خودروهای دسته دوم در ایران بسیار داغ است و به دلیل گران بودن وسایل نقلیه بسیاری اقدام به خرید خودرو دسته دوم می‌کنند، این در حالی است که در اغلب کشورهای پیشرفته جهان خرید و فروش خودرو دسته دوم بسیار محدود بوده و تنها در شرایط خاص انجام می‌شود.

حجم بالای این معاملات در ایران سبب شده که خرید و فروش خودرو دسته دوم محلی جذاب برای کلاهبرداران باشد. شما با کمی دقت و استفاده از نظر کارشناسان می‌توانید یک خرید مناسب داشته باشید و راه را بر هرگونه تخلف افراد سودجو ببندید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.